Patriotų kraujui pakaitinti – narsi, tačiau išgalvota Lietuvos istorija

Dalia Gudavičiūtė, „Lietuvos rytas“, 2022-12-25

Visi istorijos vadovėliai teigia, kad 1940-ųjų birželio viduryje Lietuvos Vyriausybė nusprendė nesipriešinti sovietų armijos įvedimui, o tą pačią naktį prezidentas Antanas Smetona pabėgo į Vakarus. Bet kaip būtų susiklostę įvykiai, jei būtų buvę kitaip?

Įsivaizduokime: Vyriausybės posėdis vidurnaktį buvo trumpas, nes atliktas tik būtinas formalumas – ministrai tvirtais balsais įtvirtino susitarimą, kad priešintis bolševikiniam agresoriui reikia.

Po posėdžio 1940 metų birželio 15-osios ankstų rytą Lietuvos kariuomenė ima tyliai, tačiau organizuotai trauktis į sovietų valdžios slaptai vokiečiams atriektą, bet jų dar neperimtą teritoriją Pietų Lietuvoje ir įsirengia savo būstinę Vilkaviškyje, katedros požemiuose. Ministru pirmininku prezidentas paskiria generolą Stasį Raštikį. Ir visa tai tik todėl, kad tą dieną, kai SSRS pareiškė ultimatumą, prezidentui A. Smetonai nevikrus dantistas įdūrė į dantenas kažkur prie nosies ir sukėlė didžiulį skausmą. Persmelktas skausmo prezidentas ryžtingai pašoka ir išskuba tartis su opozicija, kaip kartu galėtų pasipriešinti bolševikams.

Tai – ištraukos iš žymaus istoriko ir diplomato Alfonso Eidinto knygos „Kitokios istorijos ilgesys“.

Beveik šimte knygos puslapių aprašytas narsus lietuvių pasipriešinimas sovietų armijai 1940-ųjų vasarą. Pasakojama apie molinius tankų maketus (tikrų buvo vos per 30) ir žąsų kepenėlių paštetą, tiekiamą į karininkų valgyklą, aprašytos ir karvių odos iš batų fabriko sandėlio, kurias užsimetę kariai vaizdavo raguočius ir taip maskavosi per Raudonosios armijos aviacijos antskrydžius.

Tai – pirmoji tikriems faktams prieštaraujanti, išgalvota nepriklausomos Lietuvos istorija. Tuo metu daugelyje Europos valstybių istorikų žaidimas „kas būtų, jeigu būtų…“ nieko nebestebina.

Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje jau seniai sukurtos istorijos apie karaliaus Karolio I pergalę pilietiniame kare, Napoleono triumfą Rusijoje, Braitono bombą, užmušusią Margaret Thatcher. Rašydamas apie išgalvotą XX amžiaus Lietuvą A. Eidintas joje paskelbia monarchiją, leidžia Lietuvos kariuomenei narsiai pasipriešinti Raudonajai armijai ir net randa lietuvių, kurie padėjo Michailui Gorbačiovui ateiti į valdžią.

Visą interviu su knygos autoriumi skaitykite: https://www.lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2022/12/25/news/patriotu-kraujui-pakaitinti-narsi-taciau-isgalvota-lietuvos-istorija-25569736

Nuotraukos autorius – Vygaudas Juozaitis

Kitos naujienos

Užsisakykite naujienlaiškį!

Sužinokite apie Baltų lankų vadovėlių naujienas pirmieji! Svarbiausių naujienų santrauką atsiųsime ne daugiau kaip kartą per 14 dienų.

Įvesdami savo el. pašto adresą ir patvirtindami PRENUMERUOTI, sutinkate gauti naujienlaiškį

preloader